U bent hier: Home » Nieuws » Columns Raad van bestuur » de Maartensband die boeit en bindt

de Maartensband die boeit en bindt

20-12-2004: De heilige Sint Maarten is met zijn naam verbonden aan diverse activiteiten van de Sint Maartenskliniek. We kennen de Maartensapotheek, de Maartenshoeve, het MaartensMagazine, de Maartensprijs en de Maartensdag. Bestaat er ook zoiets als het Maartensgevoel? Zoiets als “yes, vandaag ben ik in een Maartensmood!”? En wat is dat dan wel? Een gevoel een echte Maartensklinieker te zijn of iemand die handelt in de geest van Sint Maarten?

Ik hoor het Maartensgevoel nogal eens terug bij mensen die in de Sint Maartenskliniek een lange staat van dienst heeft en de goeie oude tijd nog hebben meegemaakt. De tijd waarin alles nog rustig, overzichtelijk en kleinschalig was en iedereen elkaar kende. Of de tijd van voor de brand… Sommigen praten erover met heimwee in hun stem. In die tijd was het niet nodig om via een aparte enquête de beleving van medewerkers over hun werk en werkgever te meten. De directeur wandelde over de gangen en kwam zo alles wat nodig was aan de weet. Tegenwoordig gaat dat anders, met een medewerkerstevredenheidsonderzoek.

Dit jaar hebben we voor het eerst meegedaan aan het landelijk georganiseerde arbeids-belevingsonderzoek(ABO) waardoor we voor het eerst ook kunnen vergelijken met andere ziekenhuizen. De uitkomsten hiervan zijn recent bekend gemaakt. Een hoog percentage van de medewerkers blijkt tevreden te zijn met het werken in de Sint Maartenskliniek en een hoger percentage is tevreden over de afdeling. We scoren over de hele linie gemiddeld hoger dan landelijk. Dat is toch mooi om te kunnen constateren. Maar er zijn ook punten die beslist voor verbetering vatbaar zijn. Zoals het tijdig krijgen van een jaargesprek in het kader van een Persoonlijk Ontwikkeling Plan. Het is belangrijk is om één keer per jaar de balans op te maken ten aanzien van diverse werkgerelateerde aspecten. Iedereen vindt het prettig om te horen wat goed gaat en wat mogelijk beter kan. Als ook dat er weer eens even gereflecteerd wordt op de toegevoegde waarde van de medewerker voor de Sint Maartenskliniek en vice versa, de koers voor de toekomst en andere zaken. Een andere uitkomst uit het onderzoek is dat er weinig opvang is georganiseerd na ingrijpende gebeurtenissen. Verder kan de coördinatie tussen de diverse onderdelen en de communicatie en zichtbaarheid van(uit) het management en Raad van Bestuur beter. Werk aan de winkel dus!

Aan de managementteams is gevraagd om een top 10 op te stellen met verbeterpunten. Uiteraard onder het motto ‘verbeter wat kan en koester het goede’. Daar horen we dus nog van.

Eerder dit jaar is geconstateerd dat de verhouding tussen jongere en oudere medewerkers niet in evenwicht is; ons personeel vergrijst. Ook het verlooppercentage onder de jongeren behoeft onze aandacht. We hebben P&O gevraagd om de uitkomsten van het ABO te analyseren. Hoe hebben de jongeren de vragen beantwoord en noopt dat tot actie? Waarom gaan zij relatief snel weer weg?

Zelfgenoegzaam achteroverleunen en constateren dat we het allemaal zo goed doen, betekent dat we niet toekomstbestendig zullen zijn. Ook de jongeren zullen we moeten weten te boeien en binden aan de Sint Maartenskliniek. Om ervoor te zorgen dat we met een goede mix van jonge medewerkers met frisse blik en oudere, zeer ervaren mensen wendbaar en innovatief blijven! Een Maartensband die boeit en dus bindt!

Cathy van Beek,
lid Raad van Bestuur